XC9145B36CER-G
DigiKey Part Number
893-XC9145B36CER-GTR-ND - Tape & Reel (TR)
893-XC9145B36CER-GCT-ND - Cut Tape (CT)
893-XC9145B36CER-GDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XC9145B36CER-G
Description
IC REG BOOST 3.6V 800MA 6USPC
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Boost Switching Regulator IC Positive Fixed 3.6V 1 Output 800mA 6-UFDFN Exposed Pad
Category
Voltage - Input (Max)
5.5V
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Output
Part Status
Active
Frequency - Switching
1.2MHz
Function
Step-Up
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Voltage - Input (Min)
0.65V