XC9258B18CER-G
DigiKey Part Number
893-XC9258B18CER-GTR-ND - Tape & Reel (TR)
893-XC9258B18CER-GCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XC9258B18CER-G
Description
IC REG BUCK 1.8V 1A 6USPC
Customer Reference
Detailed Description
Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 1.8V 1 Output 1A 6-UFDFN Exposed Pad
Category
Voltage - Input (Max)
5.5V
Part Status
Obsolete
Frequency - Switching
1.2MHz
Function
Step-Down
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Voltage - Input (Min)
2.5V