TCR5BM12,L3F
DigiKey Part Number
TCR5BM12L3FTR-ND - Tape & Reel (TR)
TCR5BM12L3FCT-ND - Cut Tape (CT)
TCR5BM12L3FDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TCR5BM12,L3F
Description
IC REG LINEAR 1.2V 500MA 5-DFNB
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 500mA 5-DFNB (1.2x1.2)
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
36 µA
Series
PSRR
98dB (1kHz)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Control Features
Current Limit, Enable
Part Status
Active
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Output Type
Mounting Type
Surface Mount
Number of Regulators
1
Package / Case
4-XDFN Exposed Pad
Voltage - Input (Max)
5.5V
Supplier Device Package
5-DFNB (1.2x1.2)
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.2V
Base Product Number
Voltage Dropout (Max)
0.15V @ 500mA