TJ200F04M3L,LXHQ
DigiKey Part Number
264-TJ200F04M3LLXHQTR-ND - Tape & Reel (TR)
264-TJ200F04M3LLXHQCT-ND - Cut Tape (CT)
264-TJ200F04M3LLXHQDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TJ200F04M3L,LXHQ
Description
MOSFET P-CH 40V 200A TO220SM
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
P-Channel 40 V 200A (Ta) 375W (Tc) Surface Mount TO-220SM(W)
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
460 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
+10V, -20V
Series
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1280 pF @ 10 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Power Dissipation (Max)
375W (Tc)
Part Status
Active
Operating Temperature
175°C
FET Type
Grade
Automotive
Technology
Qualification
AEC-Q101
Drain to Source Voltage (Vdss)
40 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-220SM(W)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
6V, 10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
1.8mOhm @ 100A, 10V
Base Product Number
Vgs(th) (Max) @ Id
3V @ 1mA