TJ90S04M3L,LQ
DigiKey Part Number
264-TJ90S04M3L,LQTR-ND - Tape & Reel (TR)
264-TJ90S04M3L,LQCT-ND - Cut Tape (CT)
264-TJ90S04M3L,LQDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TJ90S04M3L,LQ
Description
PB-F POWER MOSFET TRANSISTOR DPA
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
P-Channel 40 V 90A (Ta) 180W (Tc) Surface Mount DPAK+
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
2V @ 1mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
172 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
+10V, -20V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
7700 pF @ 10 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
180W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
175°C
Technology
Grade
Automotive
Drain to Source Voltage (Vdss)
40 V
Qualification
AEC-Q101
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Mounting Type
Surface Mount
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Supplier Device Package
DPAK+
Rds On (Max) @ Id, Vgs
4.3mOhm @ 45A, 10V