TK10A80E,S4X
DigiKey Part Number
TK10A80ES4X-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TK10A80E,S4X
Description
MOSFET N-CH 800V 10A TO220SIS
Detailed Description
N-Channel 800 V 10A (Ta) 50W (Tc) Through Hole TO-220SIS
EDA/CAD Models
TK10A80E,S4X Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 1mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
46 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±30V
Packaging
Tube
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2000 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max)
50W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Through Hole
Drain to Source Voltage (Vdss)
800 V
Supplier Device Package
TO-220SIS
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
1Ohm @ 5A, 10V