TK125V65Z,LQ
DigiKey Part Number
264-TK125V65ZLQTR-ND - Tape & Reel (TR)
264-TK125V65ZLQCT-ND - Cut Tape (CT)
264-TK125V65ZLQDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TK125V65Z,LQ
Description
MOSFET N-CH 650V 24A 5DFN
Detailed Description
N-Channel 650 V 24A (Ta) 190W (Tc) Surface Mount 4-DFN-EP (8x8)
EDA/CAD Models
TK125V65Z,LQ Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 1.02mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
40 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±30V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2250 pF @ 300 V
Power Dissipation (Max)
190W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
150°C
Technology
Mounting Type
Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
650 V
Supplier Device Package
4-DFN-EP (8x8)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
125mOhm @ 12A, 10V