TK25S06N1L,LQ
DigiKey Part Number
264-TK25S06N1L,LQTR-ND - Tape & Reel (TR)
264-TK25S06N1L,LQCT-ND - Cut Tape (CT)
264-TK25S06N1L,LQDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TK25S06N1L,LQ
Description
MOSFET N-CH 60V 25A DPAK
Detailed Description
N-Channel 60 V 25A (Ta) 57W (Tc) Surface Mount DPAK+
EDA/CAD Models
TK25S06N1L,LQ Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
2.5V @ 100µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
15 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
855 pF @ 10 V
Power Dissipation (Max)
57W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
175°C
Technology
Mounting Type
Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
60 V
Supplier Device Package
DPAK+
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
18.5mOhm @ 12.5A, 10V