TK2R9E10PL,S1X
DigiKey Part Number
264-TK2R9E10PL,S1X-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TK2R9E10PL,S1X
Description
PB-F POWER MOSFET TRANSISTOR TO-
Detailed Description
N-Channel 100 V 100A (Ta) 306W (Tc) Through Hole TO-220
Category
Rds On (Max) @ Id, Vgs
2.9mOhm @ 50A, 10V
Mfr
Vgs(th) (Max) @ Id
2.5V @ 1mA
Series
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
161 nC @ 10 V
Packaging
Tube
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
9500 pF @ 50 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
306W (Tc)
Technology
Operating Temperature
175°C
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-220
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V