TK33S10N1Z,LQ
DigiKey Part Number
TK33S10N1ZLQTR-ND - Tape & Reel (TR)
TK33S10N1ZLQCT-ND - Cut Tape (CT)
TK33S10N1ZLQDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TK33S10N1Z,LQ
Description
MOSFET N-CH 100V 33A DPAK
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 100 V 33A (Ta) 125W (Tc) Surface Mount DPAK+
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TK33S10N1Z,LQ Models
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
28 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
±20V
Series
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2050 pF @ 10 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Power Dissipation (Max)
125W (Tc)
Part Status
Active
Operating Temperature
175°C (TJ)
FET Type
Grade
Automotive
Technology
Qualification
AEC-Q101
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
DPAK+
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
9.7mOhm @ 16.5A, 10V
Base Product Number
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 500µA