TK7R4A10PL,S4X
DigiKey Part Number
264-TK7R4A10PLS4X-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TK7R4A10PL,S4X
Description
X35 PB-F POWER MOSFET TRANSISTOR
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 100 V 50A (Tc) 42W (Tc) Through Hole TO-220SIS
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TK7R4A10PL,S4X Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
2.5V @ 500µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
44 nC @ 10 V
Packaging
Tube
Vgs (Max)
±20V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2800 pF @ 50 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
42W (Tc)
Technology
Operating Temperature
175°C
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-220SIS
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
7.4mOhm @ 25A, 10V