TPH1R712MD,L1Q
DigiKey Part Number
TPH1R712MDL1QTR-ND - Tape & Reel (TR)
TPH1R712MDL1QCT-ND - Cut Tape (CT)
TPH1R712MDL1QDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TPH1R712MD,L1Q
Description
MOSFET P-CH 20V 60A 8SOP
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
P-Channel 20 V 60A (Tc) 78W (Tc) Surface Mount 8-SOP Advance (5x5)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TPH1R712MD,L1Q Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
1.2V @ 1mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
182 nC @ 5 V
Series
Vgs (Max)
±12V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
10900 pF @ 10 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
78W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
20 V
Supplier Device Package
8-SOP Advance (5x5)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
2.5V, 4.5V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
1.7mOhm @ 30A, 4.5V