TPN1600ANH,L1Q | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | TPN1600ANH,L1Q |
Description | MOSFET N CH 100V 17A 8TSON-ADV |
Manufacturer Standard Lead Time | 16 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | N-Channel 100 V 17A (Tc) 700mW (Ta), 42W (Tc) Surface Mount 8-TSON Advance (3.1x3.1) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | TPN1600ANH,L1Q Models |
Category | Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 200µA |
Mfr | Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 19 nC @ 10 V |
Series | Vgs (Max) ±20V |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1600 pF @ 50 V |
Part Status Active | Power Dissipation (Max) 700mW (Ta), 42W (Tc) |
FET Type | Operating Temperature 150°C (TJ) |
Technology | Mounting Type Surface Mount |
Drain to Source Voltage (Vdss) 100 V | Supplier Device Package 8-TSON Advance (3.1x3.1) |
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | Package / Case |
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V | Base Product Number |
Rds On (Max) @ Id, Vgs 16mOhm @ 8.5A, 10V |