89PR500KLF
DigiKey Part Number
987-1562-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
89PR500KLF
Description
TRIMMER 500K OHM 0.75W PC PIN
Detailed Description
500 kOhms 0.75W, 3/4W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 20.0 Turn Side Adjustment
EDA/CAD Models
89PR500KLF Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Resistance
500 kOhms
Power (Watts)
0.75W, 3/4W
Size / Dimension
Rectangular - 0.750" x 0.190" Face (19.05mm x 4.83mm)
Tolerance
±10%