91AR100KLF
DigiKey Part Number
987-1166-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
91AR100KLF
Description
THUMBWHEEL POT 100K OHM 0.5W TOP
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 kOhms 0.5W, 1/2W Through Hole Thumbwheel Potentiometer Top Adjustment
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
91AR100KLF Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Tolerance
±20%
Manufacturer
TT Electronics/BI
Number of Turns
1.0
Series
Adjustment Type
Top Adjustment
Packaging
Bulk
Size / Dimension
Round - 0.375" Dia x 0.200" H (9.53mm x 5.08mm)
Part Status
Active
Termination
PC Pins
Resistance
100 kOhms
Mounting Type
Through Hole
Power (Watts)
0.5W, 1/2W