PS100-1B1BR10K
DigiKey Part Number
987-1832-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PS100-1B1BR10K
Description
SLIDE POT 10KOHM 0.25W TOP 100MM
Manufacturer Standard Lead Time
34 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 kOhms 0.25W, 1/4W Through Hole Slide Potentiometer Top Adjustment Type
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PS100-1B1BR10K Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Tolerance
±20%
Manufacturer
TT Electronics/BI
Adjustment Type
Top
Series
Fader Type
Standard
Packaging
Tray
Travel Range
100mm
Part Status
Active
Size / Dimension
Rectangular - 5.031" L x 0.331" W x 0.315" H (127.80mm x 8.40mm x 8.00mm)
Resistance
10 kOhms
Mounting Type
Through Hole
Power (Watts)
0.25W, 1/4W