4200-000LF
DigiKey Part Number
410-1065-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
4200-000LF
Description
FILTER LC(PI) 1500PF CHASSISSIS
Manufacturer Standard Lead Time
36 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
LC (Pi) EMI Filter 3rd Order Low Pass 1 Channel C = 1500pF 10 A Axial, Bushing, 1 Turret Lead
Category
Current
10 A
Manufacturer
Tusonix a Subsidiary of CTS Electronic Components
Values
C = 1500pF
Series
ESD Protection
No
Packaging
Tray
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Applications
Data Lines for Mobile Devices
Type
Low Pass
Voltage - Rated
200V
Filter Order
3rd
Mounting Type
Chassis Mount
Technology
LC (Pi)
Package / Case
Axial, Bushing, 1 Turret Lead
Number of Channels
1
Size / Dimension
0.156" Dia x 0.350" L (3.96mm x 8.89mm)
Attenuation Value
40dB @ 100MHz