VL-EPU-3310-EBP is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
VersaLogic Corporation
In Stock: 30
Datasheet
Single Board Computer 1.75GHz 2 Core 2GB/2GB RAM Intel Atom E3827
VL-EPU-3310-EBP
DigiKey Part Number
1241-1271-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VL-EPU-3310-EBP
Description
SBC 1.75GHZ 2 CORE 2GB/2GB RAM
Customer Reference
Detailed Description
Category
Form Factor
EPU
Manufacturer
VersaLogic Corporation
RAM Capacity/Installed
2GB/2GB
Series
Storage Interface
SATA, eMMC, MicroSD, Mini PCIe
Packaging
Box
Video Outputs
LVDS
Part Status
Obsolete
Ethernet
GbE
Core Processor
Intel Atom E3827
USB
USB 2.0 (4)
Speed
1.75GHz
RS-232 (422, 485)
2
Number of Cores
2
Watchdog Timer
Yes
Power (Watts)
6.20W
Contents
Keyboard, Mouse
Cooling Type
Heat Plate
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Size / Dimension
2.170" x 3.310" (55.00mm x 84.00mm)