RP0302GA-50R0JN-91WP
DigiKey Part Number
4353-RP0302GA-50R0JN-91WPTR-ND - Tape & Reel (TR)
4353-RP0302GA-50R0JN-91WPCT-ND - Cut Tape (CT)
4353-RP0302GA-50R0JN-91WPDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RP0302GA-50R0JN-91WP
Description
RES 50 OHM 5% 0.15W 0302
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
50 Ohms ±5% 0.15W Chip Resistor 0302 (0805 Metric) Thick Film
Category
Composition
Mfr
Temperature Coefficient
±250ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0302 (0805 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.030" L x 0.020" W (0.76mm x 0.51mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.020" (0.51mm)