RP2512CT-50R0JN-91TR
DigiKey Part Number
4353-RP2512CT-50R0JN-91TR-ND - Tape & Reel (TR)
4353-RP2512CT-50R0JN-91TRCT-ND - Cut Tape (CT)
4353-RP2512CT-50R0JN-91TRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RP2512CT-50R0JN-91TR
Description
RES 50 OHM 5% 3W 2512
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
50 Ohms ±5% 3W Chip Resistor 2512 (6332 Metric) Moisture Resistant Thick Film
Category
Composition
Mfr
Features
Moisture Resistant
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
2512 (6332 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.250" L x 0.120" W (6.35mm x 3.05mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.020" (0.51mm)