715C15DKD47
DigiKey Part Number
BC5487-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
715C15DKD47
Description
CAP CER 4700PF 15KV Y5U DISK
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4700 pF -20%, +80% 15000V (15kV) Ceramic Capacitor Y5U (E) Disk, Metal Fitting - Threaded
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
715C15DKD47 Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-30°C ~ 85°C
Series
Features
High Voltage, Low Dissipation Factor
Packaging
Bulk
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
Disk, Metal Fitting - Threaded
Tolerance
-20%, +80%
Size / Dimension
1.299" Dia x 0.902" L (33.00mm x 22.90mm)