715C40DKD25
DigiKey Part Number
715C40DKD25-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
715C40DKD25
Description
CAP CER 2500PF 40KV Y5U DISK
Detailed Description
2500 pF -20%, +80% 40000V (40kV) Ceramic Capacitor Y5U (E) Disk, Metal Fitting - Threaded
EDA/CAD Models
715C40DKD25 Models
Operating Temperature
-30°C ~ 85°C
Tolerance
-20%, +80%
Size / Dimension
2.130" Dia x 1.358" L (54.10mm x 34.50mm)