AC03000005609JACCS
DigiKey Part Number
56-AC03000005609JACCSCT-ND - Cut Tape (CT)
56-AC03000005609JACCSTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AC03000005609JACCS
Description
RES 56 OHM 5% 3W AXIAL
Detailed Description
56 Ohms ±5% 3W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Fusible, Pulse Withstanding, Safety Wirewound
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Operating Temperature
-40°C ~ 200°C
Resistance
Supplier Device Package
Axial
Tolerance
Size / Dimension
0.236" Dia x 0.512" L (6.00mm x 13.00mm)