K104K10X7RF55K2 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 22,278
Datasheet
Direct
In Stock: 33,404
Datasheet
Similar
In Stock: 40
KYOCERA AVX
KYOCERA AVX
In Stock: 329
Similar
KEMET
KEMET
0.1 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R Radial
K104K10X7RF55K2
DigiKey Part Number
K104K10X7RF55K2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
K104K10X7RF55K2
Description
CAP CER 0.1UF 50V X7R RADIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
K104K10X7RF55K2 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.142" L x 0.091" W (3.60mm x 2.30mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.280" (7.10mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)