K105K20X7RF5TH5
DigiKey Part Number
BC5252TR-ND - Tape & Reel (TR)
BC5252CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
K105K20X7RF5TH5
Description
CAP CER 1UF 50V X7R RADIAL
Detailed Description
1 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R Radial
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Size / Dimension
0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.299" (7.60mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)