MAL205859471E3
DigiKey Part Number
4802PHBK-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAL205859471E3
Description
CAP ALUM 470UF 20% 100V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
470 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 280mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
1.14 A @ 100 Hz
Part Status
Active
Impedance
190 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Voltage - Rated
100 V
Height - Seated (Max)
1.260" (32.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
280mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C