MAL209619391E3
DigiKey Part Number
4539PHBK-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAL209619391E3
Description
CAP ALUM 390UF 20% 500V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
390 µF 500 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 475mOhm 5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Series
Ripple Current @ High Frequency
4.35 A @ 10 kHz
Packaging
Bulk
Impedance
421 mOhms
Lead Spacing
0.886" (22.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
2.362" (60.00mm)
Voltage - Rated
500 V
Mounting Type
ESR (Equivalent Series Resistance)
475mOhm
Package / Case
Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 85°C