MAL209628821E3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 17
Datasheet
820 µF 385 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 157mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 85°C
MAL209628821E3
DigiKey Part Number
MAL209628821E3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAL209628821E3
Description
CAP ALUM 820UF 20% 385V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Mfr
Polarization
Polar
Packaging
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ Low Frequency
4.5 A @ 100 Hz
Impedance
76 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.886" (22.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.575" Dia (40.00mm)
Voltage - Rated
385 V
Height - Seated (Max)
1.969" (50.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
157mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 85°C