MAL213635392E3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 0
Datasheet
3900 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
MAL213635392E3
DigiKey Part Number
MAL213635392E3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAL213635392E3
Description
CAP ALUM 3900UF 20% 16V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
1.656 A @ 100 Hz
Packaging
Tape & Box (TB)
Impedance
25 mOhms
Part Status
Active
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.319" (33.50mm)
Voltage - Rated
16 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C