MAL213655682E3 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
6800 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
MAL213655682E3
DigiKey Part Number
MAL213655682E3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAL213655682E3
Description
CAP ALUM 6800UF 20% 16V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Ripple Current @ Low Frequency
2.07 A @ 100 Hz
Packaging
Bulk
Impedance
21 mOhms
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.476" (37.50mm)
Voltage - Rated
16 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C