MAL213831101E3
DigiKey Part Number
4238PHCT-ND - Cut Tape (CT)
4238PHTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAL213831101E3
Description
CAP ALUM 100UF 20% 50V AXIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Axial, Can 1.3Ohm @ 100Hz 2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ Low Frequency
230 mA @ 100 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
322 mA @ 10 kHz
Capacitance
Impedance
700 mOhms
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" Dia x 0.709" L (10.00mm x 18.00mm)
Voltage - Rated
50 V
Mounting Type
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.3Ohm @ 100Hz
Package / Case
Axial, Can
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C