MAL214230102E3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 2,793
Datasheet
Similar
Chemi-Con
In Stock: 8,837
Datasheet
Similar
Chemi-Con
Nichicon
Nichicon
1000 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2500 Hrs @ 105°C
MAL214230102E3
DigiKey Part Number
MAL214230102E3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAL214230102E3
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 35V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ High Frequency
1.094 A @ 10 kHz
Packaging
Tape & Box (TB)
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Part Status
Active
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Voltage - Rated
35 V
Package / Case
Radial, Can
Lifetime @ Temp.
2500 Hrs @ 105°C