MAL214251221E3
DigiKey Part Number
56-MAL214251221E3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAL214251221E3
Description
CAP ALUM 220UF 20% 50V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
220 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2500 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ High Frequency
324 mA @ 10 kHz
Packaging
Bulk
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.531" (13.50mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Voltage - Rated
50 V
Package / Case
Radial, Can
Lifetime @ Temp.
2500 Hrs @ 105°C