MAL215031221E3 is available for purchase but is not normally stocked.
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 1,717
Datasheet
TDK
220 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C
MAL215031221E3
DigiKey Part Number
MAL215031221E3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAL215031221E3
Description
CAP ALUM 220UF 20% 50V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Mfr
Ratings
Packaging
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ Low Frequency
455 mA @ 100 Hz
Impedance
120 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Voltage - Rated
50 V
Height - Seated (Max)
0.689" (17.50mm)
Lifetime @ Temp.
6000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C