MAL215756101E3
DigiKey Part Number
4352PHBK-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAL215756101E3
Description
CAP ALUM 100UF 20% 400V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.125Ohm 5000 Hrs @ 85°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MAL215756101E3 Models
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Series
Ripple Current @ High Frequency
1.306 A @ 10 kHz
Impedance
1.22 Ohms
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.260" (32.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Mounting Type
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.125Ohm
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 85°C