MAL215835153E3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
Nichicon
In Stock: 130
15000 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 61mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C
MAL215835153E3
DigiKey Part Number
MAL215835153E3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAL215835153E3
Description
CAP ALUM 15000UF 20% 16V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
3.8 A @ 100 Hz
Impedance
55 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Voltage - Rated
16 V
Height - Seated (Max)
1.260" (32.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
61mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C