MAL215947331E3
DigiKey Part Number
4819PHBK-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAL215947331E3
Description
CAP ALUM 330UF 20% 450V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
330 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 600mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
1.54 A @ 120 Hz
Impedance
390 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Height - Seated (Max)
2.047" (52.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
600mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C