MAL216056101E3
DigiKey Part Number
4837PHBK-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAL216056101E3
Description
CAP ALUM 100UF 20% 25V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 150°C
Category
Mfr
Ratings
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
175 mA @ 100 Hz
Impedance
120 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Voltage - Rated
25 V
Height - Seated (Max)
0.531" (13.50mm)
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 150°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C