MAL219359181E3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 200
Datasheet
Parametric Equivalent
Surge
In Stock: 0
Datasheet
180 µF 500 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 760mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C
MAL219359181E3
DigiKey Part Number
56-MAL219359181E3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAL219359181E3
Description
CAP ALUM 180UF 20% 500V SNAP TH
Detailed Description
Ripple Current @ Low Frequency
1.34 A @ 100 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
2.01 A @ 10 kHz
Impedance
560 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Voltage - Rated
500 V
Height - Seated (Max)
1.457" (37.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
760mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C