MAL219360101E3
DigiKey Part Number
56-MAL219360101E3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAL219360101E3
Description
POWER HIGH RIPPLE CURRENT MINIAT
Detailed Description
100 µF 550 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.255Ohm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
1.19 A @ 100 Hz
Packaging
Box
Ripple Current @ High Frequency
1.785 A @ 10 kHz
Impedance
840 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Voltage - Rated
550 V
Height - Seated (Max)
1.260" (32.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.255Ohm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C