MAL225912331E3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 0
Datasheet
330 µF 200 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 340mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C
MAL225912331E3
DigiKey Part Number
56-MAL225912331E3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAL225912331E3
Description
CAP ALUM 330UF 20% 200V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Ripple Current @ Low Frequency
1.68 A @ 100 Hz
Packaging
Box
Ripple Current @ High Frequency
2.52 A @ 10 kHz
Impedance
210 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Voltage - Rated
200 V
Height - Seated (Max)
1.260" (32.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
340mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C