MAL225952471E3
DigiKey Part Number
56-MAL225952471E3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAL225952471E3
Description
CAP ALUM 470UF 20% 200V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
470 µF 200 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 240mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
2.05 A @ 100 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
3.075 A @ 10 kHz
Part Status
Active
Impedance
150 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Voltage - Rated
200 V
Height - Seated (Max)
1.457" (37.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
240mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C