MAL225967331E3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 208
Datasheet
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 0
Datasheet
TDK
In Stock: 0
330 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 390mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C
MAL225967331E3
DigiKey Part Number
56-MAL225967331E3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAL225967331E3
Description
CAP ALUM 330UF 20% 450V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Ripple Current @ Low Frequency
1.89 A @ 100 Hz
Packaging
Box
Ripple Current @ High Frequency
2.835 A @ 10 kHz
Impedance
280 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Height - Seated (Max)
1.457" (37.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
390mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C