MKP385368125JIM2T0 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 0
Datasheet
Image for MKP385368125JIM2T0 is not available
MKP385368125JIM2T0
DigiKey Part Number
MKP385368125JIM2T0-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MKP385368125JIM2T0
Description
CAP FILM 0.068UF 5% 1.25KVDC RAD
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.068 µF Film Capacitor 450V 1250V (1.25kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
Category
Dielectric Material
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 110°C
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Tray
Package / Case
Part Status
Active
Size / Dimension
1.024" L x 0.276" W (26.00mm x 7.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.650" (16.50mm)
Tolerance
±5%
Termination
PC Pins
Voltage Rating - AC
450V
Lead Spacing
0.886" (22.50mm)
Voltage Rating - DC
1250V (1.25kV)