MLV0603E32503T
DigiKey Part Number
BC3189TR-ND - Tape & Reel (TR)
BC3189CT-ND - Cut Tape (CT)
BC3189DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MLV0603E32503T
Description
VARISTOR 41.5V 30A 0603
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
41.5 V 30 A Varistor 1 Circuit Surface Mount 0603 (1608 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MLV0603E32503T Models
Category
Current - Surge
30 A
Manufacturer
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Energy
0.1J
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
150 pF @ 1 MHz
Maximum AC Volts
25 V
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C (TA)
Maximum DC Volts
30 V
Mounting Type
Surface Mount
Varistor Voltage (Min)
37 V
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Varistor Voltage (Typ)
41.5 V
Base Product Number
Varistor Voltage (Max)
46 V