PTCCL05H110HBE
DigiKey Part Number
BC3371-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PTCCL05H110HBE
Description
PTC RESET FUSE 265V 11MA RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Ceramic PTC Resettable Fuse 265V 11 mA Ih Through Hole Radial, Disc
Category
Resistance - 25°C (Typ)
3 kOhms
Manufacturer
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Operating Temperature
0°C ~ 70°C
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial, Disc
Part Status
Active
Size / Dimension
0.197" Dia x 0.197" T (5.00mm x 5.00mm)
Type
Ceramic
Height - Seated (Max)
0.394" (10.00mm)
Voltage - Max
265V
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
11 mA
Approval Agency
UR
Current - Trip (It)
17 mA
Base Product Number
Current - Max
80 mA