S102K29X5FN6TJ5R
DigiKey Part Number
BC5256TR-ND - Tape & Reel (TR)
BC5256CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S102K29X5FN6TJ5R
Description
CAP CER 1000PF 1KV X5F RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1000 pF ±10% 1000V (1kV) Ceramic Capacitor X5F Radial, Disc
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
S102K29X5FN6TJ5R Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Applications
Series
Mounting Type
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Package / Case
Radial, Disc
Part Status
Active
Size / Dimension
0.295" Dia (7.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.453" (11.50mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)