VDRS10P320BSE
DigiKey Part Number
56-VDRS10P320BSE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VDRS10P320BSE
Description
VARISTOR 510V 2.5KA DISC 12MM
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
510 V 2.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 12mm
Category
Varistor Voltage (Max)
561 V
Manufacturer
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Current - Surge
2.5 kA
Series
Energy
77J
Packaging
Bulk
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
220 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
320 V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
420 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
459 V
Package / Case
Disc 12mm
Varistor Voltage (Typ)
510 V