PAT0603E2080BST1
DigiKey Part Number
PAT0603E2080BST1-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PAT0603E2080BST1
Description
RES SMD 208 OHM 0.1% 0.15W 0603
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
208 Ohms ±0.1% 0.15W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant Thin Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PAT0603E2080BST1 Models
Category
Features
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Mfr
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.064" L x 0.032" W (1.63mm x 0.81mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.018" (0.46mm)