CRCW0603470RFKEB
DigiKey Part Number
541-CRCW0603470RFKEBTR-ND - Tape & Reel (TR)
541-CRCW0603470RFKEBCT-ND - Cut Tape (CT)
541-CRCW0603470RFKEBDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CRCW0603470RFKEB
Description
RES SMD 470 OHM 1% 1/8W 0603
Customer Reference
Detailed Description
470 Ohms ±1% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
EDA/CAD Models
CRCW0603470RFKEB Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Part Status
Discontinued at DigiKey
Size / Dimension
0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.020" (0.50mm)